נטורופתיה

נטורופתיה

מה זה נטורופתיה?

רפואה נטורופתית היא גישה הוליסטית המערבת ידע מדעי מודרני עם רפואה טבעית ומסורתית. הנטורופתיה מייחסת חשיבות גדולה לקשר שבין הגוף לנפש ובהשפעה שלהם האחד על השני ומעודדת את המטופלים להיות שותפים פעילים בתהליך הריפוי.
משמעות המילה נטורופתיה היא יצירת התנאים המאפשרים לגוף לרפא את עצמו ‏בכוחותיו
הנטורופתיה מבקשת לגרות את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף לפעולה ולטפל בשורש הבעיה.
הרופא הטוב ביותר נמצא בגוף שלנו, בכל תא ותא, והוא אינו נח לרגע. הטיפול מותאם באופן אישי ונקבע לפי האדם ולא לפי הסימפטומים מהם הוא סובל.

 

קצת היסטוריה:

הרפואה הנטורופתית צמחה מתוך גישות ריפוי טבעיות משלימות שנוסדו במאות ה-18 ‏וה-19, אך שורשיה מגיעים עוד מהמאה החמישית לפנה"ס מהאסכולה הרפואית של היפוקרטס שביסס את תורתו על כוח הריפוי של הטבע.

רק ב- 1902 נכנס המונח "נטורופתיה" לשימוש על ידי ד"ר בנדיקט לאסט אשר ביקש לתאר אוסף גישות של ריפוי טבעי הכוללות צמחים, תזונה, מגע, דיקור, יעוץ לאורח חיים בריא ועוד.‏

בית הספר האמריקאי לנטורופתיה נוסד ע"י ד"ר לאסט בניו-יורק ומאז נוסדו קולג'ים רבים לנטורופתיה ומרכזי בריאות גדולים בכל רחבי צפון ארה"ב.
עד 1920 התבססה הנטורופתיה היטב גם בקנדה, ב- 1925 כבר נחקקו והוסדרו חוקים לגבי עיסוק בנטורופתיה באונטריו שבקנדה.

לאחר מלחמת העולם השנייה, ככל שהתפתחה הרפואה המודרנית, כך איבדה הרפואה המסורתית את אחיזתה. ב-20 שנה האחרונות יותר ויותר אנשים מחפשים דרכים נוספות או אחרות לשפר את מצב בריאותם, להימנע ממחלות ולהתמודד טוב יותר עם המתחים היומיומיים. בעקבות אלה החלה התעניינות מחודשת בשיטות הריפוי הטבעיות והמסורתיות, בין היתר, הדבר הוביל לעליה משמעותית בדרישה לשירותים נטורופתים. אחת הדוגמאות היפות לכך היא כניסת הרפואה המשלימה והנטורופתיה למוסדות רפואיים וקופות החולים.

 

נטורופתיה מהי?

נטורופתיה מאמינה שבתוך הגוף שלנו נמצאים כל כוחות הריפוי שלהם אנו זקוקים בשביל לטפל בעצמנו, פיזית ונפשית, וכל מה שאנחנו צריכים זה לדעת לאכול נכון.​

בעידן בו הטכנולוגיה מתקדמת, רמות הזיהום הסביבתי גבוהות, התזונה לקויה, ומצבים של מתח וסטרס תופסים מקום נכבד בחיים, קיימת חשיבות רבה לנטורופתיה בה ניתנת האפשרות ליישם שיטות טבעיות של ריפוי באמצעות טיפולים טבעיים. הנטורופתיה מסוגלת לטפל במחלות כרוניות וחמורות בהצלחה רבה.

לעתים קרובות, נטורופתיה היא המפלט האחרון בחיפוש מתמשך אחר בריאות. הנטורופתיה מזהה  את  האנושות כאחדות הוליסטית של הגוף, הנפש והרוח.

 

מה זה נטורופתיה?

נטורופתיה, או רפואה נטורופתית, היא מערכת של רפואה המבוססת על כוח הריפוי של הטבע. נטורופתיה היא שיטה טבעית – הוליסטית בה שואפים למצוא את הגורם למחלה על ידי הבנת הנפש, הגוף, הרוח של האדם.

 

"חשוב יותר לדעת איזה מין אדם נושא את המחלה, מאשר לדעת איזו מחלה יש לאדם

הנטורופתיה מונחית על ידי שש עקרונות אשר מהווים תמצית של הגישה הנטורופתית לבריאות וריפוי ויוצרים את הבסיס לייחודיות של השיטה.

 

Primum Non Nocere –  – ראשית אל תגרום נזק

להימנע ככל האפשר משימוש בשיטות שעוסקות אך ורק בהדחקת הסימפטומים. להשתמש בטכניקות טיפול בעלות מינימום סיכון ‏או נזק . ‏עבודה בשיתוף פעולה עם חוקי הטבע ועם כוחות הריפוי שלו

Vis Medicatrix Nature –  – כוחות הריפוי הטבעיים

ההכרה שלגוף יש מנגנוני איזון, תיקון וריפוי משלו. הנטורופתיה ‏מסייעת ותומכת בגוף באמצעים טבעיים בכדי להביאו למצב מאוזן ולאפשר לגוף סיכוי טוב יותר בתהליך הריפוי.‏

 

Treat The Whole–  – התייחסות לאדם כשלם
הנטורופתיה תופסת את האדם כיחידה הוליסטית ומייחסת חשיבות לחלקים הפיזיולוגים, הפסיכולוגים, התורשתיים, הסביבתיים, החברתיים, הנפשיים ואורח החיים, המשפיעים כולם על בריאותו של האדם .קיימים יחסי הגומלין בין המערכת הרגשית-נפשית למערכת הפזיולוגית- גופנית.

 

Tolle Causam –  – זיהוי והתייחסות לסיבות
הנטורופתיה רואה בסימפטומים של מחלה תמרור אזהרה לכך שמשהו פנימי יצא מאיזון ומכוונת את הטיפול לסיבה האמיתית למחלה ולא רק לסימפטומים שלה.

הרופא כמורה ומחנך – רופא הוא מורה! – הנטורופתיה מבינה ומכירה בחשיבות הקשר בין המטפל למטופל. עד כמה משפיע קשר זה על האמון שנותן בו האדם. הנטורופתיה מדגישה את חשיבות שינוי דפוסי חשיבה ורגש ומעודדת את האדם לקחת אחריות מלאה על חייו ובריאותו, להיות שותף פעיל בתהליך בשיתוף פעולה עם הטבע וכוחות הריפוי.

רפואה מונעת

מניעת מחלות תמיד עדיפה על הטיפול בהן, תמיד קלה ובטוחה יותר. היא כל כך חשובה עד שחייבים ללמוד כיצד לעשות זאת. הגישה הנטורופתית היא בעיקרה גישה מניעתית המתייחסת ‏לחינוך לאורח חיים בריא

הנטורופתיה מתמקדת בשני מישורים עיקריים:
אחד היא תומכת ביכולות של הגוף לרפא עצמו, והשני היא שמה דגש על העצמת המטופלים לחולל את השינויים להשגת בריאות מקסימלית.

המוטו בנטורופתיה הוא מניעת מחלות וחינוך מטופלים או חולים לבריאות שלמה. התזונה היא הגורם הראשוני למניעת מחלות. כאשר דנים על מזון יש לבדוק מה מכיל המזון שאנו אוכלים.

במזון יש היבטים שונים:
הצד התזונתי – הגוף זקוק לאבות מזון כגון :פחמימה. יש פחמימה ויש פחמימה. יש פחמימה מורכבת הבונה את הגוף ומשמשת לו כמקור אנרגיה. יש פחמימות ריקות הגורמות הנאה לגוף לזמן קצר, לטווח הרחוק גורם לגוף נזקים בלתי הפכים.

הצד הפסיכולוגי – מזון מחבר אותנו לאמא, לשורשים שלנו, אנו מתגעגעים למאכלים של אמא.

המזון הוא חומר שבונה את הגוף, הגוף כל הזמן הולך ונבנה, וגם נהרס. תאים נבנים ונהרסים. מאחר והאדמה דלה במינרלים, יש פעמים שהגוף לא סופג את כל החומרים החיוניים בצורה האידיאלית לכן, יש צורך בתוספי מזון מרוכזים המשלימים את החסר.

 

מה עושים בטיפול?

כאשר מגיעים מטופלים לטיפול נטורופתי  נעשה  אבחון על פי גלגל העין שהוא חלק מהנטורופתיה, אבחון זה נעשה במשך חמישים דקות עד שעה. חלק מהתשאול יהיה בנושא הרגלי התזונה, אורח חיים, לחץ, טראומות מהעבר, האם המטופל/ת מבצעים פעילות גופנית? האם אתם נוטלים תוספי מזון?

בכל אבחון אני מבקשת להביא  בדיקות דם. טרם קביעת התוכנית הטיפולית, חשוב  לאסוף כמה שיותר מידע. חובה להתבונן על מצב הנפשי, רגשי, רוחני, היסטוריה משפחתית, טראומות מן העבר, על מנת שאוכל להבין אתכם.

מעבר לתזונה פיסית יש תזונה רוחנית ועבודה על המידות. חובה להשתחרר מרגשות שליליים כגון כעסים וטינות, ולהיות בשמחה תמיד, "כי בשמחה תצאון ובשלום תובלון" כל אלו מתכונים לבריאות איתנה, "כל מחלה אשר שמתי במצרים לא אשים עליך כי אני ה' רופאך".

 

מהן שיטות הטיפול של הנטורופתיה?

תזונה
תזונה היא אחד הכלים העיקריים והחשובים של הנטורופת אשר מיומן בהבנת ההשפעה שיש לתזונה על בריאות האדם. הנטורופתיה רואה בתזונה כלי טיפולי ראשון במעלה, לא רק על מנת למנוע מחלות, לרדת במשקל, או לשמר בריאות וחיוניות אלא ממש לרפא מחלות קיימות.
הרמב"ם, מגדולי הפילוסופים בימי הביניים, חוקר ורופא, כבר אז הדגיש את החשיבות העליונה של העיכול. לדבריו כל המחלות מתחילות בעיכול לא תקין, אך כאשר העיכול יעיל וישנה הפרשת פסולת יומיומית, זהו המפתח לבריאות ומעבר לכך, לחיזוק הרגשות הטובים, כוח החשיבה והראייה הפנימית הבהירה.
זוהי גם גישת הנטורופתיה הטוענת שהרבה מחלות מקורן בעיכול לא תקין ובמה שנקרא "מעי דולף". רגישויות ואלרגיות למזון, חוסר איזון תזונתי ועודפים תזונתיים יכולים ואכן גורמים למחלות, החל ממחלות לב וכלי דם, סוכרת, יתר לחץ דם, ירידה בתפקוד המערכת החיסונית, אלרגיות, השמנה, דלקות פרקים ומגוון מצבים רפואיים ונפשיים נוספים.
על ידי שינויים תזונתיים ספציפיים לאדם ולמצבו, יכול הנטורופת לטפל ולמנוע מחלות תוך כדי הפחתה משמעותית של הסיבוכים ותופעות הלוואי שלהן.

תנועה
הנטורופתיה מייחסת חשיבות עצומה לפעילות גופנית ותנועה. אלו תורמות לבריאותנו בדרכים רבות מספור. פעילות הגופנית משמשת כלי טיפולי עצום למניעת מחלות, שיקום וחיזוק הגוף, שיפור סיבולת לב-ריאה, שיפור זרימת הדם ותפוקת הלב, הרגשת רעננות, לשיפור מצב הרוח, ועוד. הנטורופת יבחן את סוגי הפעילות של האדם וינחה אותו לסוג הפעילות המתאימה לו.

 

צמחי מרפא 
צמחי מרפא היו ותמיד יהיו חלק בלתי נפרד מהגישה הנטורופתית. צמחים הם מתנה מהטבע, במשך אלפי שנים השתמשו בצמחים בדרכים שונות בכדי לטפל במחלות ולשמר בריאות. קיימים כתבים עתיקים המוכיחים שימוש בצמחים. צמחי מרפא הם בעלי תכונות תרפויטיות מובהקות שנחקרו במשך שנים. הם מכילים חומרים פעילים חשובים לריפוי הגוף וניתן ממש לסווג אותם לפי פעילותם, למשל, חומרים המשפיעים על מערכת החיסון, חומרים אנטיויראלים ואנטיביוטיים טבעיים, חומרים בעלי שפעה הורמונלית ועוד. צמחים מכילים גם ויטמינים ומינרלים מרובים שחיוניים לפעילות החיים של התא, פחמימות, חלבונים וסוכרים ולכן ניתן להשתמש בצמחים מסוימים לצורך הזנה.

 

תוספי מזון 
ויטמינים ומינרלים משתתפים בהרבה מאוד בתהליכים חשובים בגוף: פירוק אנרגיה ממזון, סיוע לתהליך העיכול, גדילה והתפתחות, מטבוליזם, תפקוד מערכת העצבים, המערכת ההורמונלית, מערכת הדם ועוד. הגוף אינו מסוגל לייצר ויטמינים לכן עליו לקבלם מהתזונה, מחסור בהם עלול לפגוע ולשבש תהליכים.
הגוף זקוק לכמויות קטנות ביותר של וויטמינים ומינרלים כדי להבטיח פעילות תקינה.
מקורות המזון לויטמינים ומינרלים מגוונים מאוד, לכן, בהכוונה נכונה נוכל בקלות רבה להימנע מחסרים. הנטורופת עושה שימוש בתוספי מזון בהתאם למצבו הרפואי הייחודי של המטופל.

 

טיפולים במגע 
הנטורופת מבצע או מפנה מטופלים לטיפולי מגע, כגון, רפלקסולוגיה, כירופרקטיקה, מסאז', שיאצו, טווינה וכיוצא בזה, המשלימים את הטיפול כולו ויכולים ליעל ולזרז תהליכים.

מודעות גוף / נפש
אדם הוא מכלול שלם הכולל את הגוף ואת הנפש המשפיעים האחד על השני. כאשר הם מתפקדים במשולב הדבר מסייע לתהליכי הבנה והחלמה. רגשות, מחשבות, אמונות, דעות, דפוסי התנהגות, משברים ולחצים, כל אלה משפיעים על הפיזיולוגיה. עובדה זו מוכחת היום מחקרית! הנטורופתיה עושה שימוש בטכניקות נשימה, הרפיה, דמיון מודרך ועוד על מנת לאפשר חזרה לאיזון בין הגוף לנפש.

 

חינוך ומניעה
טיפול מגיע מבחוץ, אבל ריפוי מגיע מבפנים! הנטורופתיה מעודדת אנשים לקחת אחריות על הבריאות שלהם ולהיות חלק פעיל בתהליך הטיפולי, מלמדת ונותנת כלים לאדם להסתכל על אורח חייו ולבחור בדרך חיים בריאה יותר כאשר ישנו דגש על מניעה עתידית של מחלות והעלאת רמת המודעות של האדם לעצמו ולהשפעות של הסביבה עליו.

איזה סוג אנשים פונים לרפואה הנטורופתית?

  • אנשים בעלי מודעות המעוניינים במניעת מחלות עתידיות.
  • אנשים השומרים על בריאותם כדרך חיים באופן קבוע. סוג זה של אנשים לא ממתין עד שמשהו יקרה, הם מבינים שבריאות זה משהו שיש לתחזק (בדיוק כמו שעושים עם רכב)
  • אנשים שסובלים מבעיה ולא הצליחו להתמודד איתה בעצמם או בעזרת טיפול אחר שניסו
  • אנשים שסובלים מבעיה אשר לא הצליחו לגלות את הגורם או הסיבה. קורה הרבה שמגיעים אליי אנשים עם בדיקות דם נפלאות אך מצבם בכי רע.

פרח מזרחי, נטורפתיה

השאירי תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם.